Pan tomasz postanowił znaleźć okulistę aby pomóc niewidomej dziewczynce
Od Frani szedł do sądu, z sądu biegł do Zosi, którą nad wieczorem opuszczał, ażeby z Józią i Filką zjeść kolacją.Zaczął regularnie zapraszać kataryniarzy i hojnie ich wynagradzać, ciesząc się radością niewidomej sąsiadki.. Gdy tylko ujrzał uśmiech na twarzy tej drobnej istotki, urzekła go ona tak, iż sam żałował, że nie ma córki.Minęły 3 miesiące odkąd pan Tomasz zdecydował się pomóc niewidomej dziewczynce.. Po jakimś czasie, pan Tomasz spostrzegł, iż dziewczynka jest niewidoma.Prawda: "Katarynkę" napisał Bolesław Prus., Pan Tomasz miał twarz rumianą, szpakowate faworyty i siwe, łagodne oczy., Mecenas często przechadzał się ulicą Miodową.. Zaczął nawet płacić stróżowi, aby codziennie sprowadzał kataryniarzy, specjalnie dla dziewczynki.Pan Tomasz już dwa dni po odkryciu, że dziewczynka jest niewidoma, dał jej matce adresy okulistów, których znał.. Niestety kobieta nie chciała podjąć próby leczenia córki, ponieważ nie miała pieniędzy.. Jest nam smutno, gdy tragicznie ginie w fabryce młody Marcyś.. Pan Tomasz był bohaterem pozytywnym, miał jednak odrobinę za dużo przyzwyczajeń, których sztywno się trzymał.Akcja toczy się wokół pana Tomasza i niewidomej dziewczynki.. Pan Tomasz już dwa dni po odkryciu, że dziewczynka jest niewidoma, dał jej matce adresy okulistów, których znał.. Mężczyzna postanowił więc finansować zabieg małej sąsiadki.Przydatność 80% Dalsze losy niewidomej dziewczynki - "Katarynka''..

przegląda listę okulistów, aby pomóc dziecku.

Robił to, ponieważ jej matka wraz z drugą lokatorką czasem nawet całymi dniami szyła ubrania, aby móc kupić jedzenie dla siebie i pociechy.. Aby udrożnić drogi oddechowe przeszła zabieg tracheotomii.Ale cóż z tego, kiedy pan Tomasz nie mógł nigdy znaleźć ani jednej chwili na oświadczyny, będąc zajęty, jeżeli nie praktyką, to — schadzkami.. , Pan Tomasz był samotny., Gdy mecenas usłyszał katarynkę, na kilka godzin tracił humor.m, Dziewczynka zwykle siadała przy oknie., Pan Tomasz zorientował się, że dziewczynka nie widzi, bo patrzyła prosto w .pojęcia wypadek.. Żal nam jego starej matki, wpatrującej się w dym.. Świadczy o tym to, że postanowił poświęcić się i znosić fałszywe dźwięki katarynki tylko dlatego, że chciał sprawić przyjemność i umilić życie niewidomej dziewczynce.. Zaczął nawet płacić stróżowi, aby codziennie sprowadzał kataryniarzy, specjalnie dla dziewczynki.Katarynka - test wiedzy.. Później wyszukał adresy lekarzy okulistów i poszedł osiągnąć ich medycznej porady w sprawie choroby dziewczynki Pan Tomasz bardzo chciał uszczęśliwić biedne dziecko i przywrócić mu wzrok.Ale cóż z tego, kiedy pan Tomasz nie mógł nigdy znaleźć ani jednej chwili na oświadczyny będąc zajęty jeżeli nie praktyką, to - schadzkami..

a) Prawda b) Fałsz 10) Pan Tomasz postanowił pomóc dziewczynce.

Jak myślisz, co planował pan Tomasz, szukając adresów okulistów?. Jeśli potrzebujesz opracowania bądź testu z jakiejś lektury skontaktuj się ze mną a postaram się taki materiał przygotować.Podziękowania - przeczytaj jak napisać podziękowania, jaki układ elementów zastosować, zapoznaj się z przykładami podziękowań.1 Bolesław Prus Katarynka, Bolesław Prus Na ulicy Miodowej, co dzień, około południa, moŝna było spotkać jegomościa w pewnym wieku, który chodził z Placu Krasińskich ku ulicy Senatorskiej.. Lektury_Szkolne Przygotowuję i opracowuję testy z lektur szkolnych, charakterystyki postaci i streszczenia.. a) Prawda b) Fałsz 11) Pan Tomasz był niezadowolony, że ciągle widzi niewidomą dziewczynkę.Dzisiejszego ranka tj. 17.09.2020 Pan Tomasz znalazł śp. Panią Agnieszkę martwą na balkonie.. .a) Prawda b) Fałsz 8) Pan Tomasz był samotny.. Została sama, utraciła ukochanego syna.Nawet płacił służbie aby ich wprowadzała.. rzuca kataryniarzowi monetę.. Jego serce otworzyło się.. OGÓLNY CEL LEKCJI: wpływ katarynki na życie dziewczynki w noweli Bolesława Prusa „Katarynka" CELE OPERACYJNE, UCZEŃ: - doskonali umiejętność wypowiadania się pełnym zdaniem na zadany temat, - pracuje z dziełem literackim, opowiada historię bohaterki, - na podstawie teksu charakteryzuje niewidomą dziewczynkę, - umie .Pan Tomasz przysiągł sobie, aby pomóc dziewczynce..

Postanowił pomóc jej, zmieniając jej życie raz na zawsze.

Szarlotta uczęszczała do najlepszych optyków w mieście.. Na podwórku, pod samym oknem pana Tomasza, odezwała się - katarynka!… Gdyby zmarły X wstał z grobu, odzyskał przytomność i wszedł do gabinetu, aby pomóc mecenasowi w rozwiązywaniu trudnych zagadnień, z pewnością pan Tomasz nie doznałby takiego uczucia, jak teraz gdy usłyszał katarynkę!… IO autorze.. Niewidoma sąsiadka bohatera cieszyła się, że ma szansę znów widzieć.Dziewczynkę widział pan Tomasz już wcześniej, bo okna jego gabinetu wychodziły na oficynę, w której dziecko mieszkało.. a) Prawda b) Fałsz 9) Z dnia na dzień niewidoma odzyskiwała wzrok.. rzuca kataryniarzowi monetę.. Przeczytałeś opracowanie - sprawdź czy zdasz na 6.Temat: Rola katarynki w życiu niewidomej dziewczynki.. Punktem kulminacyjnym jest podjęcie przez pana Tomasza decyzji o pomocy dziewczynce.. Gdyby zmarły X wstał z grobu, odzyskał przytomność i wszedł do gabinetu, aby pomóc mecenasowi w rozwiązywaniu trudnych zagadnień, z pewnością pan Tomasz nie doznałby takiego uczucia jak teraz, gdy usłyszał katarynkę!… Muzyka 134Nie mógł znieść dźwięku wydawanego przez tę maszynę i nigdy nie życzył sobie, aby jakikolwiek kataryniarz wchodził na jego podwórze.. Kazał wprowadzać kataryniarzy na podwórko..

Punktem kulminacyjnym jest podjęcie przez pana Tomasza decyzji o pomocy dziewczynce.

Latem nosił on wykwintne, ciemnogranatowe palto, popielate spodnie od pierwszorzędnego krawca, buty połyskujące jak zwierciadła - i - nieco wyszarzały cylinder.. Piszę do Pana, aby podziękować za znalezienie okulisty dla mojej córki .. Ich mieszkanie było ubogie, kobiety były biedne.. Mówi że za kilka lat [ imię córki ] może odzyskać wzrok.Uważam, ze pan Tomasz jest bardzo dobrym człowiekiem.. Uświadomił sobie także, że trzeba dziewczynce pomóc, zaczął więc szukać najlepszych okulistów.. każe wpuszczać kataryniarza i płacić mu.. przegląda listę okulistów, aby pomóc dziecku.. Kobieta miała 36 lat.. Matka pięciorga dzieci ( Oliwia lat 9, Tomasz lat 3, Kacper lat 2, Oskar 12 miesięcy oraz najmłodsza Amelia 1 miesiąc) miała problemy z oddychaniem.. Nadzieja rosła z każdym dniem.. Pan Tomasz postanowił znaleźć okulistę aby pomóc niewidomej dziewczynce Napisz co jeszcze mógłbym zrobić bohater aby życie dziewczynki stało się radośniej sze A co ty byś zrobiła gdyby niedaleko ciebie mieszkała niewidoma dziewczynka Pan Tomasz mógłby .pan tomasz postanowiŁ znalezc okuliste aby pomoc niewidomej dziewczynce.napisz co mogŁ by zrobic bohater aby zycie dziewczynki staŁo sie radosniejsze .a co ty bys zrobiŁ gdyby niedaleko ciebie mieszkaŁa niewidoma dziewczynkaPan Tomasz oprócz tego, że płacił za leczenie dziewczynki, to również chodził z nią do okulistów.. Tymczasem dziewczynka swą radość czerpała z dźwięków katarynek na podwórzu.W jaki celu pan Tomasz postanowił płacić stróżowi dziesięć złotych raz w miesiącu?. Tags: Question 14 .Na podwórzu, pod samym oknem pana Tomasza, odezwała się katarynka!… 133.. Badali jej wzrok by sprawdzić, czy można go w jakiś sposób odzyskać.. Od Frani szedł do sądu, z sądu biegł do Zosi, którą nad wieczorem opuszczał, ażeby z Józią i Filką zjeść kolacj ą.Akcja toczy się wokół pana Tomasza i niewidomej dziewczynki.. Okazało się, że dziewczynka ma na imię Ewa.. Co tam pozwalanie kataryniarzom wchodzić na jego podwórko!. Zaczął też szukać lekarza okulisty dla dziewczynki.Pewnego dnia pan Tomasz spostrzegł, że dziewczynka jest niewidoma.. Wtedy w starym prawniku zaszła zmiana.. answer choices .. każe wpuszczać kataryniarza i płacić mu.. Mężczyzna postanowił więc finansować zabieg małej sąsiadki.Uważam, ze pan Tomasz jest bardzo dobrym człowiekiem..Komentarze

Brak komentarzy.