Karty paliwowe orlen a odliczenie vat
C-235/18).Aby zachować prawo do odliczenia VAT klient powinien otrzymać fakturę za paliwo bezpośrednio od stacji paliw - przeczyłoby to jednak podstawowej idei systemu płatności w oparciu o karty paliwowe.. A ta nie uprawnia do odliczenia VAT.. 15 maja 2019 roku w wyroku sygn.. VAT od kart paliwowych wyrok TSUE.. Jak pamiętamy, zgodnie z art. 86 ust.. PKN ORLEN S.A. informuje, że na swoich stronach www stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka).PKN ORLEN jest nowoczesną i dynamiczną firmą, dla której nadrzędnym celem jest rozwój oraz dbałość o klientów.. Warto jednak również przytoczyć wyrok NSA z 15 października 2014 r., sygn.. Orzeczenie zmusza do zweryfikowania przez strony podpisanych już umów i może prowadzić do kontroli takich umów przez organy podatkowe pod kątem prawa do odliczenia VAT naliczonego.Udostępnienie kart paliwowych to zwolniona z VAT usługa finansowa (wyrok NSA z 18.09.2019 r., sygn.. PKN ORLEN konsekwentnie poszerza portfolio kart paliwowych i dba o rozwój już funkcjonujących produktów tak, aby każda firma znalazła produkt niezawodny, odpowiadający jej potrzebom.Stanowi bowiem, że firmy oferujące bezgotówkowe karty paliwowe jedynie kredytują swoich klientów, co w praktyce oznacza, że zarówno jedni, jak i drudzy nie będą mogli odliczyć VAT od .Ustalenia TSUE w sprawie odliczenia VAT od paliwa..

Karty paliwowe nie dają prawa do odliczenia VAT.

Po pierwsze, operatorzy ci dokonują dostawy towarów, a nie świadczą usługę finansową.Zgodnie z niedawnym wyrokiem TSUE zarówno emitenci kart paliwowych jak i ich posiadacze nie mogą odliczać VAT od zakupionego paliwa.. To zaś oznacza, że ani jedni ani drudzy nie mogą odliczać VAT od zakupionego paliwa (wyrok TSUE z 15 maja 2019 r. sygn.. Firmy oferujące bezgotówkowe zakupy na stacjach benzynowych tylko kredytują klientów kupujących paliwo - orzekł wczoraj trybunał w Luksemburgu.. W 2012 r. w sprawie o sygn.. Nie zwlekaj!. Po tym wyroku Trybunału wypracowano koncepcję, pozwalającą: stacjom paliwowym wystawiać .Karty paliwowe pojawiają się w coraz większej ilości firm - i tych dużych i tych coraz mniejszych.. Przy użyciu kart paliwowych rozliczane są wydatki na paliwo, ale także inne wydatki eksploatacyjne dotyczące samochodu, takie jak myjnia.. Jednoznaczna odpowiedź czy odliczenie VAT z kart paliwowych jest zagrożone w danym przypadku wymaga szerszej analizy.Karty paliwowe nie uprawniają do odliczenia VAT.. Po pierwsze, operatorzy ci dokonują dostawy towarów, a nie świadczą usługę finansową.. Słyszałeś o Karcie Paliwowej, ale jeszcze jej nie zamówiłeś?.

Jednocześnie stacja paliw zobowiązana była korzystającemu z karty wystawić fakturę VAT.

akt C-235/18 wprowadził sporą niepewność wśród firm emitujących karty paliwowe a także ich klientów, którzy są użytkownikami takich kart.. Ten wyrok jest niekorzystny tak dla podmiotów oferujących karty paliwowe (niebędących koncernami paliwowymi), jak również ich klientów.Prawo do odliczenia VAT od karty paliwowej Zakup paliwa z koncernu, który jest różny od koncernu wydającego kartę paliwową nie zostało rozstrzygnięte jednolicie.. Na samym początku należy jednak .Ze względu na różnorodność modeli kart paliwowych wyrok TSUE z 15.05.2019 r. nie będzie miał zastosowania do każdej sytuacji, w której paliwo jest nabywane przy użyciu kart paliwowych.. Uprości to życie nie tylko Tobie i Twoim pracownikom, ale również księgowości.. Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że emitenci kart paliwowych świadczą swoim klientom usługi finansowe zwolnione z VAT.. Tankuje na renomowanej stacji paliw przy pomocy kart paliwowych.. Dlatego należy zwrócić na niego szczególną uwagę.. 15 maja 2019 r.Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z dnia 15 maja 2019 r.o sygn.. Nie każda daje bowiem prawo do uwzględnienia podatku z faktury wystawionej .15 maja 2019 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że odpłatne udostępnianie kart paliwowych może zostać uznane za udzielenie kredytu, a więc za usługę finansową zwolnioną z VAT..

Wyrok może mieć istotne skutki zarówno dla podmiotów oferujących karty, jak i ich klientów.

Po drugie, są podmiotem transakcji .. Posiadanie karty paliwowej pozwoli zapomnieć o pilnowaniu gotówki czy karty płatniczej i zbieraniu faktur za każde tankowanie, zakup płynów do samochodu czy .Wykorzystanie kart paliwowych do rozliczenia wydatków eksploatacyjnych związanych z samochodami firmowymi jest rozwiązaniem wygodnym, a w związku z tym bardzo często stosowanym w praktyce, szczególne przez duże korporacje.. Pojawiające się .BP, Orlen, Shell, DKV - wybieramy emitenta kart paliwowych TOMASZ CZARNECKI • dawno temu • 4 komentarze.. Te proponowane kierowcom i właścicielom samochodów rozwiązania, pozwalają na oszczędności (korzystanie z karty paliwowej najczęściej upoważnia do różnych promocji czy rabatów) oraz na wygodę weryfikacji i podsumowania zużytego paliwa (na kierowcę / pojazd / region / firmę).Karta paliwowa to popularne narzędzie służące do bezgotówkowego rozliczania zakupów dokonanych na stacjach benzynowych.. I jest jeszcze ktoś.. Pośrednik.. Też renomowany.. C-185/01) i uznał, że transakcje z użyciem kart paliwowych nie dają prawa do odliczania VAT.. C-235/18) nie dotyczy kart wystawianych bezpośrednio przez koncerny paliwowe, takie jak Orlen, Lotos, BP, Shell itp.odliczenie vat karty paliwowe - napisał w VAT: Witam, potrzebuję porady odnośnie odliczenia vat od transakcji bezgotówkowych dokonywanych przy pomocy kart paliwowych..

Karty paliwowe pozwalają na spore oszczędności i to nie tylko te związane z niższymi rachunkami za benzynę czy olej napędowy.

Przymierzamy się do nabycia kart paliwowych flotowych (orl.n), jednak karty te miałyby służyć nie tylko do dokonywania transakcji zakupu paliw na stacjach emitenta.Sąd uznał w nim, że podmiot posługujący się kartami paliwowymi nabywa zwolnioną z VAT usługę finansową realizowaną przez nabywcę karty, w związku z czym nie ma prawa do odliczenia VAT.. Sprawdź ile możesz zyskać dla siebie lub swojej firmy!. Wyrok TSUE (sygn.. W przypadku operatorów tradycyjnych kart paliwowych, dla których stanowią one sedno działalności gospodarczej, występują jasne przesłanki pozwalające na zwrot lub odliczenie VAT.. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.Jak sądy zmieniały zdanie - dwa stanowiska w tej samej sprawie.. Przytoczony wyżej niekorzystny wyrok dotyczący odliczenia VAT z faktury wystawionej przez operatora kart paliwowych nie jest przypadkiem odosobnionym.. Wystawia karty paliwowe dla przedsiębiorcy.. I tu pojawia się problem, a ma go przedsiębiorca, który tankując paliwo przy użyciu kart paliwowych może stracić prawo do odliczenia VAT od zakupu paliwa.W przypadku operatorów tradycyjnych kart paliwowych, dla których stanowią one sedno działalności gospodarczej, występują jasne przesłanki pozwalające na zwrot lub odliczenie VAT.. To niedobra wiadomość zarówno dla podmiotów oferujących karty paliwowe (niebędących koncernami paliwowymi), jak i ich klientów.Gdy przedsiębiorca zaopatruje się w benzynę z wykorzystaniem kart paliwowych, odliczenie VAT może być ryzykowne.. Zgodnie ze stanowiskiem z wyroku TSUE (gdzie Vega Poland to klient końcowy, a Vega Internetinal - wydający kartę flotową), „należy stwierdzić, że Vega International nie dysponuje paliwem, od zakupu którego domaga się zwrotu VAT, jak właściciel.15 maja 2019 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej: TSUE) wydał ważne dla branży transportowej orzeczenie dotyczące rozliczeń podatku VAT od zakupu paliwa przy użyciu kart paliwowych.. akt: I FSK 1177/11, NSA oparł się na wyroku TSUE z 6 lutego 2003 r. w sprawie Auto Lease Holland (sygn.. TSUE orzekł bowiem, że podmiotom tym te nie przysługuje prawo do odliczenia VAT zawartego w cenie paliwa, w sytuacji, gdy emitent refakturuje paliwo na korzystającego.Karty paliwowe ułatwiają przedsiebiorcy.. akt I FSK 1478/13.Ma flotę samochodów.. Posiadający taką kartę klient uprawniony jest do nabycia paliwa i innych produktów na wybranych stacjach, bez potrzeby posiadania przy sobie gotówki lub karty płatniczej.Dzięki programom kart paliwowych możesz bezgotówkowo zakupić paliwo i usługi na stacjach ORLEN..Komentarze

Brak komentarzy.